Hledání divočiny

Hledání divočiny

Ve své tvorbě se nejčastěji vracím k divoké přírodě mírného pásu, a to na území Evropy s důrazem na Českou republiku (především Jeseníky, Oderské vrchy a jižní Morava). Především divoká příroda České republiky mi přirostla k srdci už jako klukovi. Každý krok za město byl pro mě velkým dobrodružstvím, každý živočich nebo rostlina mě dokázali nadchnout už jen tím, že jsou. Vše mě zajímalo postupem času natolik, že jsem hltal doslova každou informaci, učil se jejich etologii, latinské názvy atd. Ryzí divočinu jsem však později hledal také ve Skandinávii, v Kanadě, či na Kamčatce.

Česko - Jeseníky

Česko - Oderské vrchy

Nejspíš si říkáte, že je těžké hledat divočinu a její divoké obyvatele právě na území druhého nejlidnatějšího světadílu. Možná máte pravdu. Právě Evropa však také nabízí velké množství často až velmi kontrastních biotopů, což úzce souvisí s její biologickou rozmanitostí. Najdeme zde – například v Norsku – biotopy charakteristické pro nejnižší úroveň moří a oceánů obývané útesovými ptáky či delfíny, ale i vysoké horské štíty ve španělských a francouzských Pyrenejích, či ve slovenských a rumunských Karpatech, které jsou domovem svišťů, orlosupů, či kamzíků. Nalezneme zde vyprahlé portugalské stepi či maďarskou pusztu, ba dokonce pouště, obývané dokonale adaptovanými druhy jako je například ouhorlík stepní či sysel obecný, ale i nekonečné bažiny severního Polska hustě „osídlené“ losy nebo finská jezera, která jsou domovem mnoha druhů ryb i vodních ptáků.

Dobře známe také kulturní krajinu České republiky, kde divočina dožívá už jen ostrůvkovitě díky chráněným územím, ale i nekonečné lesy Estonska a Litvy s vlky a medvědy, kde by na naše poměry snad každý kout těchto zemí mohl být vyhlášen rezervací a často není.

Rumunsko
Moldavsko
067
Česko - Šumava

Přibližně patnáct z evropských zemí jsem na svých cestách s fotoaparátem navštívil a často i opakovaně, abych se s Vámi mohl prostřednictvím svých filmů a fotografií podělit o divokou krásu, kterou nám kouzelná evropská příroda nabízí. V rámci své tvorby se nesnažím o výčet tvorů, kteří na území Evropy žijí, ale snažím se představit Vám neopakovatelnou krásu a rozmanitost stále vzácnějších tvorů, z nichž někteří byli ještě před nedlouhou dobou běžnou součástí našeho všedního dne.

Polsko

Finsko

Norsko

Kamčatka

Česko - jižní Morava
Následující Soví rok 2019

Leave a comment

Pro získání fotografie se na mě s důvěrou obraťte. Děkuji.